Sancar: Tek mühür Yeşil Sol’un ağacının altına vurulacak mühürdür

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) Ankara Mamak Türközü’ndeki seçim bürosu açılışına katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Açılışa HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Yeşil Sol Parti Ankara Milletvekili adayları Emirali Türkmen, İhsan Seylan, Zişan Kürüm Yılmaz da katıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Sancar, halkın Türkiye’nin dört bir yanında seçimlere hazır olduğunu belirterek, “Bitlis’ ten Van’a, Mardin’den, İzmir’e, Ankara’ya, Artvin’e Diyarbakır’a kadar bütün illerde bu ülkenin bütün şehirlerinde sokaklarında halkımız bu iktidarı göndermeye hazır bu düzeni değiştirmeye hazır” dedi.

‘DEĞİŞİMİN YEŞİL SOL’DA OLDUĞUNU GÖRÜYOR, SALDIRIYORLAR’

Değişim için geldiklerini ifade eden Sancar şunları kaydetti:

“Bu ülkede baskıyı, sömürüyü, rantı, talanı, savaşı bitirmeye geliyoruz. İktidar operasyonlarla, kirli propagandayla bir kampanya yürütüyor. En çok da bize saldırıyor. Her yerde engellemeler var. Her gün yeni arkadaşlarımızı gözaltına alıyorlar, tutukluyorlar. Özgür Basın’ın emekçilerini her gün gözaltına alarak halkın haber alma hakkını engellemeye çalışıyorlar. Avukatları, seçim görevlilerimizi alıyorlar. Çünkü kampanyamızın etkisi görüyorlar. Bunun yaratabileceği değişim dalgasının çok farkındalar. Bizi en iyi tanıyan AKP-MHP koalisyonudur. Değişimin gücünün, iradesinin, burada, Yeşil Sol’da, Yeşil Sol’la birlikte yürüyen halklarda olduğunu iyi görüyorlar. O nedenle korkuyorlar. Korktukça daha fazla saldırıyorlar ama onlar saldırdıkça biz daha da güçleniyoruz kararlılığımız daha da artıyor.”

‘YEŞİL SOL AĞACIN ALTINDA TOPLANANLAR ESAS BELİRLEYİCİ GÜÇ’

Yürüyüşlerinin Türkiye’ye özgürlük, demokrasi, barış ve adaleti getirmeye yönelik olduğunu söyleyen Sancar, “Bu yürüyüş büyüyerek büyük bedel karşılığında gerçekleşen mirası daha da ileriye taşıyarak devam ediyor, edecek. Hem seçimlerde hem de seçim sonrasında esas belirleyici aktörün bizler olduğunu Yeşil Sol ağacı altında toplanan halklar, emekçiler, gençler, kadınlar, bizler olduğunu herkes görüyor ve bunu daha etkili hale getirmenin sorumluluğunu bizler de görüyoruz, bizler de taşıyoruz. Burada, Türközün’de daha önce defalarca, düğünlerde, taziyelerde buluştuk. Burada geri dönüşüm işçilerinin emeklerine sahip çıkmak için bir araya geldik. Uğradıkları haksızlıkları ve sömürüyü biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘İKTİDARIN KAOS PROPAGANDASINA KİMSE PRİM VERMESİN’

Kürt şehirlerinde yoksulluğun derinleştiğine dikkat çeken Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “En alttakiler, en yoksullar yine Kürtler. Ama Kürtler emek mücadelesini de, özgürlük mücadelesiyle, demokrasi mücadelesiyle en iyi buluşturmayı bilen halktır. O nedenle kendi hakları ve özgürlüğü için mücadeleyi demokrasi, özgürlük ve emek mücadelesiyle birleştirmiştir, buluşturmuştur. Kurtuluş da bütün güçlerin bir araya gelmesindedir. O günler de yakındır. Bakın her bir oy çok değerlidir. Sevgili gençler mutlaka ama mutlaka sandığa gidin. Hiçbir şey sizi sandığa gitmekten alıkoymasın. Bu iktidarın propagandalarına, bu iktidarın yaymaya çalıştığı kaos kaygısına ve korku atmosferine hiç kimse prim vermesin.

‘SEÇİM GÜNÜ OYUMUZA VE İRADEMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Seçimlerde hile yapılacağı şeklinde sürekli konuşulan meselelere kulaklarınızı tıkayın. Çünkü sandığın gerçek koruyucusu sandık görevlileri ve müşahitleri değil sadece halkın kendisidir. Her bir oy veren seçmen aynı zamanda o oyu korumakla görevlidir. Seçim günü hepimiz oyumuza ve irademize sahip çıkmak için sandıklarda oy çuvallarının başında nöbet tutacağız. Hiç kimse sandığı da oy çuvallarında boş bırakmayacak. Hazırlıklarımız var elbette teknik bütün çalışmalar yapılıyor. Ama bunların ötesinde en önemli şey bizzat kendimizin oylarımıza sahip çıkmasıdır. Hile, hurda, yalan, dolan halkın gücü karşısında çöker, çözülür. En büyük güç halkın gücüdür. Halkın iradesinin üstünde hiçbir güç yoktur.

’14 MAYIS’TA ÇIKACAK İRADEYİ SAHİPLENECEĞİZ’

14 Mayıs gecesi sonuçlar belli olduğunda göreceğiz ki halk kararını özgürlükten, demokrasiden, emekten, barıştan yana ortaya koymuş olacak. Bizler de o iradeyi sahipleneceğiz. O iradenin sorumluluğunun gereklerini 15 Mayıs’tan itibaren yerine getirmek için elimizden gelen her türlü çabayı harcayacağız. Sizlerle yapacağız bunu. Meclis’te oturarak, parti binalarında masa etrafında toplanarak değil, halkın içinde, halkla birlikte yeni dönemin kurucu gücü, öznesi, aktörü bizler olacağız, Yeşil Sol olacak. Oylarımıza sahip çıkalım ama oylarımızı kullanırken de hepimiz çok dikkatli olalım. Arkadaşlarım da uyardılar. Oy kullanırken yapılan her yanlış oylarımızın heba olmasına yol açar ve bunun bize faturası ağır olur. Onun için oy pusulasını elinize aldığınızda ağacı arayacaksınız. Yeşil Ağaç.

‘TEK MÜHÜR YEŞİL SOL AĞACININ ALTINA VURULACAK MÜHÜR’

Milletvekili seçiminde elinize pusulayı aldığınızda ağacımızın altına mührünüzü basıyorsunuz katlayıp sandığa koyuyorsunuz. Tek mühür Yeşil Sol’un ağacının altına vurulacak mühürdür. Bunu unutmayın bunu aklınızdan çıkarmayın. O oy doğru kullanıldığında gücümüzü arttıracak yanlış kullanıldığında emeklerimize yazık edecek. Oylarımızı da, irademizi de en güçlü şekilde o sandığa yansıtacağız ve sandıktan değişimin, demokratik dönüşümün gücünü çıkaracağız. Geleceği biz kuracağız AKP-MHP iktidarının bu karanlık zalim sömürücü düzenini bizler değiştireceğiz. Değişim bizlerle gelecek demokrasi özgürlük barış adalet emekten yana bir düzen bizlerle kurulacak.

‘ANKARA’DA EN YÜKSEK OY ORANINA ULAŞACAĞIZ’

O nedenle ne kadar çok temsilci gönderirsek meclise, mecliste ne kadar yüksek temsiliyete ulaşırsak gücümüz de değişim etkimiz de o kadar büyük olacak. Gelecek bizim mücadelemizle aydınlanacak. Karanlık bizlerin mücadelesiyle dağılacak. Ülkeye aydınlığı getirmeye geliyoruz. O nedenle her yerde oylarımızı Yeşil Sol ağacının altına basıyoruz. Ankara’da da tarihimizin en yüksek oy oranına ulaşacağız. Bundan önce sizin oylarınızla meclise giden sevgili yoldaşlarımın açtığı yolu şimdi daha fazla vekille daha da ileri taşıyacağız. Ankara’dan sayı vermiyorum ama bütün Türkiye’yi şaşırtacak dostu sevindirecek düşmanı çatlatacak kadar yüksek oy bekliyoruz sizden. O kadar çok temsilci bekliyoruz. Birliğimiz ve birlikteliğimiz bizim en değerli hazinemizdir. Can suyumuzdur. Yeşil Sol ağacını besleyen dereler ve ırmaklardır. O suyu o ırmakları bir deniz olarak Yeşil Sol’da birleştirelim, Yeşil Sol bütün özgürlük, adalet, demokrasi, barış özlemlerinin aktığı koca bir deniz olsun. Bu ülke ferah aydınlık özgür yarınlara kavuşsun. Bu sizlerle birlikteliğimizle mücadelemizle olacak. Buna yürekten inanıyorum. Hepimizin yolu açık olsun. Serkeftin riya me vekirî be.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir