Erkekler ve kadınlar aynı şakalara gülmüyor

“Erkekler Mars’tan, kadınlar Venüs’ten” sözü meğer espri anlayışı için de geçerliymiş. Yeni bir çalışma erkeklerin ve kadınların farklı esprilere güldüğünü ortaya çıkardı.

Çalışma, erkeklerin görsel şakalardan hoşlandığını ve bunlardan kadınlara göre daha çok keyif aldıklarını gösteriyor. Kadınların ise siyasi konular ve aile içi ilişkilerle ilgili şakalara erkeklerden daha çok gülmesi dikkat çekti.

1930 ile 2010 yılları arasında İngiliz gazete ve dergilerinde yayınlanan karikatür sergisine katılan 3.380 kişi ile yapılan araştırmada karikatürle sunulan esprilerden en sevdiklerini seçmeleri istendiğinde cinsiyet farklılıklarının ortaya çıktığı görüldü.

Genel olarak bakıldığında erkekler, kadınlara kıyasla görsel şakaları önemli ölçüde tercih ediyor. Erkekler sokakta iyi giyimli insanların üzerine düşen boya kutuları gibi karikatürlere kadınlardan daha fazla puan verdi. Ancak evlilik gibi aile içi dinamikler ve siyasi konularla ilgili şakalara daha az puan verdiler.

Verileri analiz eden Oxford Üniversitesi’nden psikolog Profesör Robin Dunbar şunları söyledi: “Erkeklerin, muz kabuğu üzerinde kayan biri gibi görsel, anlık şakalardan kadınlardan daha çok eğlendiğini bulduk. Görünüşe göre kadınlar daha derin olabilir ve ilişkiler ve insanların nasıl etkileşime girdiği hakkında daha incelikli şakaları tercih edebilir. Kadınlar genellikle sosyal ilişkileri tartışmak için daha fazla zaman harcarken, erkekler şakalaşarak ve birbirlerini güldürmeye çalışarak daha fazla bağ kurduğundan, bu sonuçlar biraz mantıklı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir