Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Ayasofya’nın hem ibadethane hem de müze olarak devam etmesinin en doğru karar olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugün Ayasofya Camisi’ye ilgili yeni kararı açıkladı. Bu karara göre, yabancı ülke vatandaşlarının kültürel ve turistlik amaçla gerçekleştirecekleri ziyaretler ücretli hale getirildi. Yabancı turistler üst kotta Topkapı Sarayı’nın olduğu üst kapıdan içeriye girecekler ve üst galeriyi ziyaret ettikten sonra galerinin sonundan aşağıya inerek dışarı çıkacaklar. İbadet için gelen Türk vatandaşları ise şu anda ibadetlerini yaptıkları bölgeye yine ücretsiz girerek ibadetlerini gerçekleştirebilecek. Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, Patronlar Dünyası’na bu kararı değerlendirdi.

HEM MÜZE HEM DE İBADETHANE OLARAK DEVAM ETMESİ EN DOĞRU KARAR

Ayasofya’nın müze halinden çıkarılarak cami haline getirilmesinin ardından bu şekilde tekrar ‘müze vasfı’nı almasının önemli olduğunu belirten Yücel şunları söyledi;

“Yurt dışından çok ciddi tepki alındı. Ayasofya’da kapısında çatlak var şurasında bu var, 50 yıl tadilatı sürecek gibi birtakım bahanelerle bu karardan geri dönmeleri çok doğru oldu. Ayasofya’nın müze yapılması çok doğru bir karar. Burası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gelir kaynağı oluşturmak için çok kötü yönetildi. Ayasofya’yı 4.5 milyondan fazla yabancı ziyaret ederdi onlar gelemedi. Çünkü kalabalıktan kuyruklardan içeri giremedi. Bizim çok donanımlı din adamlarımız var onlar burada görevlendirilebilirdi, gelen turistlere bilgi verilebilirdi. Bu da yapılmadı. Şimdi yan battı çamura battı demenin anlamı yok. Hatadan dönmek erdemdir. Hem müze hem ibadethane olarak devam etmesi en doğru karar”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir