İstanbul Barosu’ndan HSK’ya suç duyurusu

İstanbul Barosu “Can Atalay’ın tahliye edilmemesi yeni bir suç daha doğurmuştur” başlıklı bir açıklama yaptı. Atalay hakkındaki hak ihlali kararının bir kez daha Yargıtay’a gönderilmesi üzerine 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve üyeleri HSK’ya şikayet edildi. Baro Başkanı Filiz Saraç’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

-Anayasa Mahkemesi, Baromuz üyesi Av. Ş. Can Atalay ile ilgili ihlal kararının uygulanmaması üzerine ikinci defa ihlal kararı vermiştir. Anayasa Mahkemesi’nin ikinci ihlal kararına rağmen haksız ve hukuka aykırı olarak Av. Ş. Can Atalay halen Silivri (Marmara) Cezaevi’nde tutulmaktadır.

DAHA ÖNCE DE ŞİKAYET EDİLMİŞTİ

– Anayasa Mahkemesi tarafından “yeniden yargılanmasına başlanması, mahkûmiyet hükmünün infazının durdurulması, ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanması ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi” şeklinde tereddüde mahal bırakmayacak şekilde açıklanmıştır. Buna rağmen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, görevini kötüye kullanarak tahliye kararı vermemiş ve dosyayı yeniden Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermiştir.

– İstanbul Barosu tarafından Anayasa Mahkemesi’nin ilk ihlal kararı üzerine görevini yapmayan ve dosyayı Yargıtay’a gönderen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakkında ‘görevi ihmal suçu’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından suç duyurusunda bulunulmuştu.

“ATALAY DERHAL SERBEST BIRAKILMALI”

– Anayasa Mahkemesi’nin ikinci ihlal kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasına rağmen başta tahliye olmak üzere Anayasa Mahkemesi kararında belirtilen kararları vermeyen ve dosyayı yeniden Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderen ‘İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan’ ve ‘Üyeleri’ hakkında işledikleri bu yeni suç ile ilgili de Baromuz tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

– Anayasa Mahkemesi kararı derhal uygulanmalıdır. Baromuz üyesi Av. Şerafettin Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir