Patronların Talebi: Asgari Ücrette Bir Rakam Daha Ortaya Çıktı

Yeni yıla sayılı günler kalana asgari ücrete yapılacak zam oranının ne kadar olacağı da yakından takip ediliyor. İş dünyasının iki önemli derneği MÜSİAD ve ASKON, asgari ücrete yapılması gereken zam oranı hakkında açıklamalarda bulundu.

Asgari ücret için yapılacak komisyon görüşmeleri ertelenmiş ve yeni tarih olarak 11 Aralık belirlenmişti.

11 Aralık’ta yapılacak komisyon görüşmelerine, bakanlık yetkilileri, işçi sendikaları ve işveren temsilcileri katılacak.

Gazeteci Deniz Zeyrek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in asgari ücret için 16 bin lira gibi rakamı istediğini ifade etmişti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, “asgari ücretin tespitinde kalıcı bir formülün bulunması elzemdir” diyerek belirledikleri formülü açıkladı.

“Önerdiğimiz formülümüzde asgari ücret artış oranı; geçmiş 6 aylık enflasyon oranına, yine son 6 ayın ekonomik büyüme oranı eklenerek belirlenmektedir. Böylece çalışanlarımızın; bir yandan emeklerinin enflasyonun altında ezilmesinin önüne geçilecek diğer yandan milli gelir artışından pay almaları sağlanmış olacaktır.”

Bloomberg’in hesapladığı öneriye göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Orta Vadeli Program (OVP) tahminine göre 2023 yıl sonunda enflasyonun yüzde 65 olması bekleniyor. Enflasyonun beklentilere paralel gerçekleşmesi durumunda son 6 ayın enflasyonu yüzde 37,8 olarak kaydedilecek.

OVP’deki 2023 büyüme beklentisi de yüzde 4,4 düzeyinde.

MÜSİAD’ın bu önerisi dikkate alındığında asgari ücret artışının yüzde 40 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Asgari ücrete yüzde 40 artış yapılması durumunda 2024 için asgari ücret 16 bin TL seviyesine yükselmiş olacak.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın da ücretli çalışanların enflasyona karşı korunması gerektiğini belirterek, bu bağlamda enflasyon oranı artı refah payının çalışanlara verilmesi gerektiğini ifade etti.

“Mevcut şartlar içerisinde enflasyon oranı artı refah payı eklenerek yeni asgari ücret belirlenmeli, akabinde enflasyonla tavizsiz mücadeleye devam edilmelidir.”

“Özellikle asgari ücret zammını fırsat gören kesimler var. Bu kesim şunu iyi bilmeli ki, kısa vadede kendilerinin kazandıklarını sanıyorlar ama uzun vadede kendi ayaklarını kaydırmış oluyorlar. Vatandaşın alım gücünün kaybı aynı zamanda kendi kayıpları oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir