Peşmergeye PKK mesajı: Tereddüt etmeyiz

TBMM dün, Irak’ın kuzeyinde yaşanan terör saldırılarını görüştü. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un başkanlığında terörle mücadelede gelinen son noktayı görüşmek üzere toplanan Genel Kurul’da Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan bilgilendirmede bulundu. Fidan, “Süleymaniye’ye yönelik yaptırımlarımıza rağmen, KYB, PKK’ya müzahir tutumunu değiştirmezse daha ileri tedbirler almakta tereddüt etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

IRAK VE SURİYE AYRIMINI KALDIRDIK

Genel Kurul’u yöneten Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, açılışta yaptığı konuşmada “Terör örgütlerine kimlerin siyasi, lojistik, askeri ve istihbari destek verdiğini gayet iyi biliyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da Türkiye’de zemin kaybeden PKK’nın, faaliyetlerini ağırlıklı olarak sınır ötesine taşımak zorunda kaldığını söyledi. Fidan, sınır ötesinde yürütülen terörle mücadele stratejisi kapsamında, Suriye ve Irak ayrımını ortadan kaldırdıklarını ve saldırı nereden gelirse gelsin örgütü her iki alanda da aynı anda hedef aldıklarını aktardı. Bakan Fidan, örgütün Suriye’de Amerika ve Batı’yla iş birliği yaparak Suriye’yi bölmek için çalıştığını ifade etti. Fidan, “ABD DAEŞ’le mücadele bahanesiyle örgüte teknoloji ve askerî teçhizat desteği vermektedir. Amerika’nın bu faaliyetlerine bazı Avrupa ülkeleri de ayrıca destek vermektedir” diye konuştu.

KYB’YE SERT UYARI

Fidan, şöyle devam etti: “KYB’nin, Süleymaniye ve mücavirinde PKK’ya alan açması, örgütün bu bölgede giderek güçlenmesine neden olmuştur. Aidiyeti ihtilaflı bölgelerde peşmergenin sahadaki varlığının azalması da, Iraklı bazı milis kuvvetlerle PKK arasında taktiksel ilişkiler kurulması sonucunu vermiştir. KYB’nin Suriye’deki PKK-YPG unsurlarına eğitim verdiği, Irak’ın kuzeyinde düşen SDG helikopterleri ve Arbat Havalimanı hadiseleriyle iyice açığa çıkmıştır; bu durum, KYB ile PKK arasındaki ilişkinin boyutlarını da ortaya koymaktadır. Süleymaniye’ye yönelik yaptırımlarımıza rağmen, KYB, PKK’ya müzahir tutumunu değiştirmezse daha ileri tedbirler almakta tereddüt etmeyeceğiz.”

ORADA OLMALIYIZ

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler yaptığı konuşmada muhalefetten gelen eleştirilere cevap verdi. “Eğer orada olmasaydık kendi şehirlerimizde daha büyük bedeller ödeyecektik” diyen Güler, son beş günde 78 teröristin etkisiz hale getirilerek şehitlerin kanının yerde bırakılmadığını söyledi. Güler, son bir yılda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 2 bin 375’e ulaştığını ifade etti. Güler, şunları kaydetti: “Bugüne kadar Pençe serisi ve Pençe-Kilit Harekâtı Bölgesi’ndeki üs bölgelerimize yönelik PKK’lı teröristlerin 3 bin 151 defa taciz ve sızma gibi saldırı girişimleri oldu. Bu saldırılara mukabil Irak’ın kuzeyinde bin 689 terörist etkisiz hale getirilirken bölgede teröristlerin döşediği 5 bin 23 mayın, EYP temizlenmiş, 2 bin 477 mağara ve sığınak kullanılmaz hale getirilmiş, ayrıca 3 bin 416 silah ile 1 milyon 390 bin mühimmat da ele geçirilmiştir.”

Çatışmalar büyüyebilir

qDışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze’de başlayan savaş sarmalının daha büyük bir girdaba dönüşeceğinin ön habercisi olduğunu bildirdi. Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Radman ile görüşen Fidan, düzenlenen basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Bakan Fidan, Gazze’deki katliam devam ederken bölgesel yaygınlaşma riskini çoğu zaman dile getirdiklerini belirtti. Fidan, şöyle konuştu: “İlk önce bunun Lübnan’dan başlayacağı beklentisi içindeyken diğer yerlerden çıktı. Şu anda Kızıldeniz’de olanlar, Irak’ta olanlar, Suriye’de olanlar bu türden saldırıların ve karşılıklı pozisyon almaların Gazze’de başlayan savaş sarmalının daha büyük bir girdaba dönüşeceğinin ön habercisi olduğunu görmek yanıltıcı olmasa gerek.”

Meclis terörü lanetledi

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un imzası ile TBMM Genel Kurulu’na sunulan ve terörü lanetleyen TBMM Başkanlık Tezkeresi oy çokluğuyla kabul edildi. Genel Kurul’da okunan Başkanlık Tezkeresi oylamasında, AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Parti, DEVA, Yeniden Refah Partisi, HUDAPAR ve DP ‘evet’ oyu verirken, DEM Parti, TİP, BDP, EMEP ‘hayır’ oyu kullandı.

CHP kamuoyundaki baskılara dayanamayarak, tezkereye ‘evet’ oyu verdi. Ancak, CHP ayrı bildiri de yayınlayarak, Meclis’ten yine ayrıştı. Meclis Başkanlık Tezkeresi ‘TBMM kararı’ niteliği kazandı. Meclis’teki parti gruplarının ortak bildiri yayınlamasının da üstünde olan Başkanlık Tezkeresi ile TBMM, teröre ve örgütün hain saldırılarına en üst perdeden yanıt vermiş oldu. Tezkere metni Resmi Gazete’de de yayınlanacak. Dünkü Başkanlık Tezkeresi’ne ‘evet’ oyu veren CHP’nin kurmayları, bu kararın gerekçesini ‘AK Parti ve MHP ile ortak bildiriye imza atmayız ama Başkanlık Tezkeresi’ne oy veririz’ diyerek açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir