Petrol bulan müdürü işten attılar

rekor düzeyde yerli doğalgaz ve petrol bulduğunu geçen yıl seçim döneminde açıklayan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin yerel seçimlerin hemen öncesinde emeklilik yoluyla görevden alındı. Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar ile anlaşamadığı için emekliye ayrılmak zorunda kaldığı ifade edilen Bilgin, TPAO yönetimine geldiği 2017 yılından bu yana her Cumhurbaşkanlığı, genel ve yerel seçimleri öncesinde rekor düzeylerde ‘yerli doğalgaz ve petrol rezervlerinin müjdelerini’ vermişti. Melih Han Bilgin yönetimindeki TPAO, en son geçen yılki seçimlerin öncesinde Karadeniz’de 710 milyar metreküp (m3) yerli ve milli doğalgaz, Gabar Dağı’nda da 1 milyar varil yüksek kalitede petrol rezervi bulduğunu müjdelemişti. İlk etapta günlük 10 milyon metreküp, daha sonra 40 milyon metreküp doğalgaz üretileceği söylenen Karadeniz’den gelen günlük gaz miktarı henüz 3 milyon metreküpü geçemedi. Gabar’dan günde 100 bin varil beklenen petrolün de halen 35 bin varil düzeyinde seyrettiği belirtiliyor.

BEDAVA GAZ İTHAL ÇIKTI

2002 yılından bu yana 40’tan fazla petrol, doğalgaz ve değerli maden müjdesi açıklayan AKP pahalılıktan bunalmış halka umut aşılamaya çalışıyor. Seçimler bitiyor, hayal ürünü müjdelerin yerini ardı arkası kesilmeyen zamlar ve hayat pahalılığı alıyor. İçi boş müjdelerin inandırıcılığı azalınca iktidar geçen yıl taktik değiştirip ‘yerli ve milli’ Karadeniz gazının 25 metreküplük bölümünü bir yıl süreyle bedava dağıtacağını açıkladı. Ancak bedava dağıtımı yapılan gazın yerli değil, dövizle ithal edilen Rus gazı olduğu ortaya çıktı.

‘Nöbeti vukuatsız devrediyorum’

TPAO Genel Müdürlüğü, Melih Han Bilgin’in emekliliğini sosyal medyadan yaptığı, “TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin 2 şubat 2024 tarihi itibariyle emekliliğe ayrılmıştır” açıklamasıyla duyurdu. Bilgin de kendi sosyal hesabından görevden ayrılış töreninde yaptığı konuşmanın videosunu paylaştı. Bilgin veda konuşmasında, “Cumhurbaşkanımızın ve çok değerli Enerji bakanlarımızın öncülüğünde oluşturulan ‘Türkiye’nin Enerjide Bağımsızlık’ mücadelesinde şahsıma tevdi edilen nöbet bugün itibarı ile tamamlanmıştır. Nöbetimi vukuatsız olarak devrediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir