Tiktok Videoları Gerçekmiş: Ebebek Halka Arzı Çalışanları İsyan mı Ettirdi?

Halka arzlar son aylarda küçük yatırımcının enflasyon karşısında can simidi olurken, halka arzlar içinde sosyal medyada en çok goygoyu dönen de Ebebek oldu. Malum yaygın mağaza ağı yanında, ailelerin çocuk sahibi olduktan sonraki ilk yıllarda en çok harcama yaptıkları mağaza olması da kullanıcıları bir miktar gaza getirdi. Bu da Tiktok’ta gördüğümüz goygoyların gerçek olup olmadığını sorgulattı.

Halka arzla normal şartlarda tabandaki fonların şirketlerde ya da daha genel olarak sermaye piyasalarında toplanarak ülkede finansman kaynağı yaratmasını sağlar. Ama “normal şartlarda.” Uzun süredir enflasyonist ortamda alternatif alanlara gidemeyen ve getiri eğrisi de abartarak neredeyse 90 derece yükselen Borsa İstanbul’da halka arzlar hem vatandaş için hem de şirketler için çok cazip bir alan oldu. Şirkete ortak olmayı sağlayan hisse alımlarını ise abartanlar görüldü.

Birbirini izleyen halka arzlarda Ebebek ise sosyal medyanın gözdesi oldu.

Sosyal medyada yayılan söylemlere göre, gerçekliği teyit edilmese de medyaya da yansıyan haberlerde Ebebek çalışanlarının isyan ettiği söylendi. Özellikle beyin yakan kısmı, “Halka arzdan sonra her gün birileri gelip mağazada çalışıp çalışmadığımızı müdürlere bildiriyorlar. Rafları düzeltip, işleyişi kontrol edenler var.” ifadeleri oldu.

Profesyonellerin “şaka” sandığı bu isyanın gerçek olacağını düşünmek bir yana,

Sermaye piyasalarının dinamiklerine hakim olmayan milyonlarca yatırımcı,

Halka arzlarla Borsa’ya akın ediyor.

Finansal okuryazarlık açısından büyük bir gedik oluşurken,

Otoritelerin hem bilinç hem de sosyal medya aktiviteleri açısından da dikkatli olması gerekiyor.

Siz bu halka arzlar ve yatırımcı kitlesi için ne düşünüyorsunuz?

Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir