Ünlü Rapçi Macklemore “Özgür Filistin” Mitinginde: “Bu Bir Soykırımdır” Diyerek Filistin’e Destek Verdi

Genellikle sahne adı Macklemore ile tanınan ünlü rapçi Ben Haggerty, ‘Washington’a Ulusal Yürüyüş Özgür Filistin’ adı altında organize edilen gösteriye katıldı. Macklemore, ABD’nin başkenti Washington D.C’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşma ile dikkatleri üzerine çekti. Ünlü rapçi konuşmasında Filistin’e destek vermekle kalmadı ‘bu bir soykırımdır’ dedi. Macklemore, daha önce de Instagram hesabı üzerinden paylaştığı ateşkes çağrısında ‘Çok sayıda Yahudi ve Müslüman arkadaşım var ve hiçbirinin zarar görmesini istemiyorum.’ demiş, bu paylaşımı ile pek çok takipçisinden yorum almıştı.

İşte, Macklemore’un o konuşması

ABD’nin başkenti Washington D.C’de düzenlenen ve 450’den fazla sivil toplum örgütünün destek verdiği “Washington’a Ulusal Yürüyüş: Özgür Filistin” adlı organizasyona ünlü rapçi Maclemore da katıldı.

Macklemore, katıldığı ‘Özgür Filistin’ mitinginde bir de konuşma yaptı.

“Burda olmak çok güzel, bugün mikrofonda konuşmayı beklemiyordum.” diyerek sözlerine başlayan Macklemore, “bu bir soykırımdır” dedi.

Macklemore, “Bana sessiz olmamı söylediler, araştırma yapmamı ve geriye bakmamı, bu konunun çok karmaşık olduğunu söylediler. Şu an için sessiz olunması gerektiğini söylediler. 3 haftadır geriye baktım, araştırma yaptım ve her şeyi bilmiyorum evet ama yeterince biliyorum. Ve bu bir soykırım!” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

İşte, Macklemore sahne ismiyle tanınan Ben Haggerty’in o sözleri: 

‘Burda olmak çok güzel, bugün mikrofonda konuşmayı beklemiyordum. Özgür Filistin konusu hakkında konuşabilecek benden daha kalifiye/bilgili yüzlerce insan vardır. Ama size şunu söyleyeyim bana sessiz olmamı söylediler, araştırma yapmamı ve geriye bakmamı, bu konunun çok karmaşık olduğunu söylediler. Şu an için sessiz olunması gerektiğini söylediler. 3 haftadır geriye baktım, araştırma yaptım ve her şeyi bilmiyorum evet ama yeterince biliyorum. Ve bu bir soykırım!’

İşte, Macklemore’un yaptığı o konuşma:

Macklemore, 20 Ekim 2023 tarihinde de İsrail – Filistin olayları hakkında önemli yorumlarda bulunmuştu.

Macklemore, İsrail – Filistin arasındaki gerilimin bitmesi konusunda tüm ateşkes çağrılarını desteklediğini ifade ettiği bir Instagram postu paylaşmıştı.

Sözlerine “Çok sayıda Yahudi ve Müslüman arkadaşım var ve hiçbirinin zarar görmesini istemiyorum.” diyerek devam eden Macklemore’un açıklaması hakkında pek çok kişi de yorumda bulunmuştu.

İşte, Macklemore’un o açıklaması

Gelin bir de Macklemore’un o sözlerinin Türkçe’ye çevrilmiş haline göz atalım:

Korku içindeydim. Kelimenin tam anlamıyla boğazımda bir yumru hissettim ve artık sessiz kalamam. Herhangi bir insanın öldürülmesini kınıyorum. Hamas tarafından İsrailli insanlara yönelik gerçekleştirilen bombalamalar, kaçırılma ve cinayetler her şekilde dehşet vericiydi. Kalbim, böyle bir dehşetin kurbanları olan İsrailliler için derin bir acı içinde. Bir baba olarak çocuklarımdan birinin o festivalde olduğunu veya kaçırıldıktan sonra hâlâ kayıp olduğunu düşünemem. Bu kesinlikle akıl almaz. Ancak masum insanları kolektif ceza olarak öldürmek cevap değil. Bu nedenle dünya genelinde ateşkes çağrısında bulunan insanları destekliyorum.

Şu anda Filistin’de devam eden bir soykırımı tanık ediyoruz. Gözlerimizin önünde ABD tarafından desteklenen insanlık felaketi yaşanıyor. Gazze yıkılıyor. 1 milyonun üzerinde insan evsiz kaldı. Okullar, hastaneler, ibadet yerleri yerle bir edildi. Ben yazarken masum çocuklar öldürülüyor. İnsanlar dışarı çıkamıyorlar. Kelimenin tam anlamıyla çevrili durumdalar. İsrail, Gazzeye su, gıda ve ilaç girişine izin vermiyor. Ve yine de sessiz kalıyoruz. Ben de sessiz kaldım. İsrail hükümetine karşı bir şey söylediğinizde hemen Antisemit olarak etiketlenme korkusu var. Bu yanlış. Ben Yahudi kardeşlerimi ve kız kardeşlerimi tamamen sevebilirim aynı zamanda İsrail hükümetini kitlesel öldürüler ve Apartheid nedeniyle kınayabilirim.

Gösterilerden önce gece sahne arkasındaydım, gözlerimden durdurulamayan gözyaşları dökülüyordu ve ülkemizin silah ve finansal destekle bu cinayetleri nasıl desteklediğini gerçekten inanamaz bir şekilde izliyordum. NFL futbol oyunlarından önce İsrail için dua ediyoruz, binalarımıza İsrail bayrakları yansıtıyoruz ve İsrail’deki felaket bombalamalarına dair derinlemesine haberleri izliyoruz. Bunlar, kaybedilen İsrail yaşamlarını ve bunun nedeniyle acı çekenleri onurlandırmanın önemli yollarıdır. Ancak neden Filistinliler için aynısını yapmıyoruz? Bir grup insanın hayatları diğerlerinden daha fazla değer taşıyor gibi mi?

Bu çatışma konusunda uzman değilim. Bu konuda oldukça yeni biriyim ve gittikçe öğreniyorum. 75 yıllık Filistin işgali ve doğduğumdan çok önce kökleri olan derin acılar var. Ancak kolektif insan ruhumuz söz konusu olduğunda taraf seçilemez. Hepimizin doğru ve adil olanı savunmak için bir sesi ve bir platformu var. Bir kişiyle bile olsa bir insanla yapılacak bire bir bir konuşma dahi olsa.

Kamuoyu önünde konuşarak bu konuda haklı olarak sahip olduğum ayrıcalığı anlıyorum çünkü finansal kaynaklara sahibim ve bir patron veya şirketle hesap vermem gerekmiyor. Birçok Amerikalı, bir şey söylemeleri durumunda geçim kaynaklarının tehlikeye girebileceğinden korkuyor. Ancak işimi, kariyerimi veya Instagram takipçilerimi soykırıya karşı sesimi kullanmanın üzerine koyuyorsam, bu benim hakkımda ne söylüyor?

Ben sürekli olarak bu MLK alıntısına geri dönüyorum: ‘Meseleli şeylere sessiz kaldığımız gün, yaşamlarımız sona eriyor.’

Çok sayıda Yahudi ve Müslüman arkadaşım var ve hiçbirinin zarar görmesini istemiyorum. Ancak, farklı fikirlerimiz olsa bile, ilişkilerimize sevgi ve kabullenme temelinde güveniyorum ve olası zorlu ve duygusal konuşmaların bizi ayırmayacağına, aksine daha fazla şefkate yol açacağına inanıyorum. Masumları öldürmek asla cevap değildir. İntikam sadece daha fazla nefreti doğurur. Kendimizi birbirimizden ayrı olarak düşünmek bir yalandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir