Yunan adalarına vize kalktı mı, Yunan adalarına kapıda vize mi alınacak?

Geçmişte de uygulanan ancak sonrasında kaldırılan Yunan adaların kapıda vize uygulaması yeniden gündeme geldi. Yunanistan’ın Göçten Sorumlu Bakanı Dimitris Kairides, Yunan adaları için Türklere hızlı vize verilmesinin detaylarını paylaştı. Kairides, “Yunanistan bir Schengen ülkesi ve Türk vatandaşlarının Doğu Ege adalarını daha kolay ziyaret edebilmeleri için Schengen’den bu yönde talebimiz var” dedi. Kairides, Doğu Ege adalarının bu kapsama alınacağını söylerken, “Bu elbette Türklerin çok istediği bir şey ve adalılarımız da bunu çok istiyorlar” ifadesini kullandı.


YUNAN ADALARINA VİZE KALKTI MI?

Yunan adalarına vize kalkmadı ancak Yunan adalarına seyahat etmek isteyenler için sınır kapısında vize başvurusunda bulunma ve vize alma imkanı sunulacak.

Yunan bakan bu anlaşmanın sadece yaz aylarını kapsamadığını bütün bir yıl boyunca geçerli olacağını söyledi. Kairides, “Rodos’un sahip olduğu turizme sahip olmayan adaları ilgilendiriyor. Rodos da buna dahil olacak, ancak charter seferleri olmayan, uluslararası uçuşları bulunmayan, örneğin Midilli gibi Ağustos ayında sadece küçük bir aile turizmine sahip olan adaların faydalanacağı çok şey var” dedi.


YUNAN ADALARINA KAPIDA VİZE HANGİ ADALARDA OLACAK?

Kairidis, anlaşma kapsamındaki adaları ise sıraladı. Bakanın açıklamasına göre anlaşma Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Leros, Kalimnos, İstanköy, Rodos, Sömbeki ve Kasteloris adalarını kapsayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir